Մանկավարժական ճամբար` օգոստոսի 24-27. մարզական պարապմունքների ծրագիր

Մանկավարժական ճամբարի ընթացքում ապահովվել դասավանդողների մարզական ակտիվությունը:

Ժամկետը՝ Օգոստոսի 24-27 ժամը` 14:00-15:00

Մարզական ակումբը ընտրելու համար անհրաժեշտ է լրացնել հայտը:

Անհրաժեշտ հագուստ, պարագաներ՝ Մարզմանը պետք է ներկայանալ մարզական հարմար հագուստով և մարզակոշիկներով: Ցանկալի է ունենալ մեկ շիշ ջուր և փոքր սրբիչ: Լող ընտրած մասնակիցը պետք է ներկայանա լողազգեստով, լողի համար նախատեսված գլխարկով և սրբիչով:

Մանկավարժական ճամբարին մարզադպրոցը կիրականացնի մարզումներ՝ ըստ ակումբների:

Մարզական պարապմունքների ժամանակացույցը՝

  • 24.08 հրաձգություն, նետաձգություն, մարտարվեստ մարզիչներ՝ Գոհար Դանիելյան, Գևորգ Հազարումյան, Նարեկ Կարապետյան
  • 25.08 սեղանի թենիս, ֆուտբոլ՝ մարզիչներ՝ Հասմիկ Սիմոնյան, Նաիրա Հարութունյան, Ռուբեն Բաղդասարյան,
  • 26.08 հեծանվավարություն, լող, հրաձգություն՝ մարզիչներ՝ Հրայր Հովհաննիսյան, Տաթև Համբարյան, Գոհար Դանիելյան
  • 27.08 մարմնամարզություն, վոլեյբոլ, բասկետբոլ՝ մարզիչներ՝ Ռոզա Գսպոյան, Անդրանիկ Դարբինյան, Անդրանիկ Մանուչարյան, Արինա Թումասյան

Գրանցված Մասնակիցներ՝

Հրաձգություն

  1. Արմինե Գյոնջյան- հրաձգություն
  2. Մադլեն Թերզյան- հրաձգություն
  3. Լուսինե Գասպարյան- հրաձգություն
  4. Լուսինե Պետրոսյան — հրաձգություն
  5. Հասմիկ Ղազարյան- հրաձգություն
  6. Մանուշակ Աբրահամյան- հրաձգություն
  7. Ազնիվ Մանուկյան- հրաձգություն
  8. Գոհար Սմբատյան-հրաձգություն
  9. Թամարա Մարիմյան- հրաձգություն
  10. Արմինե Մնացականյան-հրաձգություն
  11. Անահիտ Հարութունյան-հրաձգություն
  12. Հասմիկ Իսրայելյան-հրաձգությու

Լող

  1. Անի Գրիգորյան- լող
  2. Լուսինե Նազարյան-լող
  3. Մելինե Սիմոնյան-լող
  4. Շուշան Ալեքսանյան- լող
  5. Սաթենիկ Սիմոնյան -լող
  6. Գայանե Սարգսյան — լող
  7. Մարի Միքայելյան-լող
  8. Սրբուհի Ներսիսյան-լող
  9. Հռիփսիմե Առաքելյան-լող

Հեծանվավարություն

  1. Մարգարիտա Հովնանյան- հեծանիվ
  2. Անահիտ Մելքոնյան- հեծանիվ
  3. Լուսինե Պետրոսյան- հեծանիվ
  4. Մարիամ Խաչատրյան-հեծանիվ
  5. Սմբատ Պետրոսյան- հեծանիվ
  6. Սեդա Վիրաբյան- հեծանիվ
  7. Անուշ Թորոսյան- հեծանիվ
  8. Կարինե Մամիկոնյան- հեծանիվ
  9. Լիաննա Ռոզիկյան- հեծանիվ
  10. Նարինե Պողոսյան- հեծանիվ
  11. Վարսիկ Աթոյան- հեծանիվ
  12. Տաթև Աթոյան- հեծանիվ
  13. Տաթև Մանվելյան- հեծանիվ
  14. Անժելա Բլեյան- հեծանիվ
  15. Սյուզաննա Սարգսյան-հեծանիվ
  16. Գայանե Թորոսյան-հեծանիվ
  17. Անուշ Դավթյան-հեծանիվ
  18. Սիդոնյա Վիրաբյան-հեծանիվ

Սուսերամարտ

  1. Դիաննա Ղազարյան- սուսերամարտ

Նետաձգություն

  1. Մարինե Ամիրջանյան- նետաձգություն
  2. Արաքս Հովհաննիսյան- նետաձգություն
  3. Նելլի Թովմասյան- նետաձգություն
  4. Քրիստինե Պողոսյան-նետաձգություն
  5. Մարինե Ոսկանյան- նետաձգություն

Սեղանի թենիս

  1. Արմինե Գոգինյան- սեղանի թենիս
  2. Մերի Գրիգորյան- սեղանի թենիս
  3. Գրետա Բակունց- սեղանի թենիս
  4. Աննա Գանջալյան- սեղանի թենիս
  5. Նունե Խաչիկօղլյան-սեղանի թենիս
  6. Քրիստինե Հովսեփյան- սեղանի թենիս
  7. Էլինա Սիմոնյան- սեղանի թենիս
  8. Աշխեն Թադևոսյան-սեղանի թենիս
  9. Լենա Վարդանյան-սեղանի թենիս
  10. Մարգարիտ Թամազյան-սեղանի թենիս
  11. Լուսինե Բարխուդարյան- սեղանի թենիս
  12. Վալենտինա Թումանյան- սեղանի թենիս
  13. Աննա Ստեփանյան- սեղանի թենիս
  14. Լիլիթ Սահակյան- սեղանի թենիս
  15. Տաթև Սահակյան- սեղանի թենիս
  16. Արմինե Մովսիսյան-սեղանի թենիս

Մարմնամարզություն

  1. Մարիամ Մնացականյան- մարմնամարզություն
  2. Լուսինե Սարգսյան- մարմնամարզություն

Մարզական ակումբները և մարզիչները՝

Վոլեյբոլի ակումբ՝ մարզիչ՝ Անդրանիկ Մանուչարյան
Բասկետբոլի ակումբ՝ մարզիչ՝ Ալինա Թումասյան
Հրաձգության ակումբ՝ մարզիչ՝ Գոհար Դանիելյան
Նետաձգության ակումբ՝ մարզիչ՝ Գևորգ Հազարումյան
Սուսերամարտի ակումբ՝ մարզիչներ՝ Միքայել Ղազարյան, Ռոբերտ Խաչատրյան
Մարմնամարզության ակումբ՝ մարզիչներ՝ Ռոզա Գսպոյան, Անդրանիկ Դարբինյան
Սեղանի թենիսի ակումբ՝ մարզիչներ՝ Հասմիկ Սիմոնյան, Նաիրա Հարությունյան
Ձյուդոյի ակումբ՝ մարզիչ՝ Նարեկ Կարապետյան
Ֆուտբոլի ակումբ՝ մարզիչ՝ Ռուբեն Բաղդասարյան
Հեծանվավարության ակումբ՝ մարզիչ՝ Հրայր Հովհաննիսյան
Լող՝ մարզիչներ՝ Տաթև Համբարյան, Անուշ Համբարյան

Պատասխանատուներ՝ Մարզիչներ

Հարցերի դեպքում կարող եք դիմել մարզադպրոցի ղեկավար՝ Միքայել Ղազարյանին (m-khazaryan@mskh.am, 077977370)

Մանկավարժական ճամբարի մարզական պարապմունքների ամփոփում

Մանկավարժական ճամբարի ընթացքում դասավանդողները մարզվել են այն մարզական ակումբում, ուր նախապես հայտագրված են եղել:

Այսպիսով՝ հունիսի 14-18-ը մարզական սեմինարին հայտագրված և մասնակցած դասավանդողների թիվը՝

հայտագրված մասնակիցների թիվըմասնակցած դասավանդողների թիվը
1սուսերամարտ2
2նետաձգություն
3հեծանվավարություն108
4մարմնամարզություն1
5լող41
6հրաձգություն9 1
7սեղանի թենիս107
8ֆուտբոլ
9վոլեյբոլ
10բասկետբոլ
11 մարտարվեստ

Մանկավարժական ամառային ճամբար. մարզական պարապմունքների ծրագիր

Մանկավարժական ճամբարի ընթացքում ապահովվել դասավանդողների մարզական ակտիվությունը:

Ժամկետը՝ Հունիսի 14-25 ժամը` 11:00-12:00

Մարզական ակումբը ընտրելու համար անհրաժեշտ է լրացնել հայտը:

Անհրաժեշտ հագուստ, պարագաներ՝ Մարզմանը պետք է ներկայանալ մարզական հարմար հագուստով և մարզակոշիկներով: Ցանկալի է ունենալ մեկ շիշ ջուր և փոքր սրբիչ: Լող ընտրած մասնակիցը պետք է ներկայանա լողազգեստով, լողի համար նախատեսված գլխարկով և սրբիչով:

Մանկավարժական ճամբարին մարզադպրոցը կիրականացնի մարզումներ՝ ըստ ակումբների:

Մարզական պարապմունքների ժամանակացույցը՝

  • 14.06, 21.06 սուսերամարտ, նետաձգություն մարզիչներ՝ Միքայել Ղազարյան, Ռոբերտ Խաչատրյան, Գևորգ Հազարումյան
  • 15.06, 22.06 հեծանվավարություն, լող, հրաձգություն՝ մարզիչներ՝ Հրայր Հովհաննիսյան, Տաթև Համբարյան, Գոհար Դանիելյան
  • 16.06, 23.06 սեղանի թենիս, ֆուտբոլ՝ մարզիչներ՝ Հասմիկ Սիմոնյան, Նաիրա Հարութունյան, Ռուբեն Բաղդասարյան,
  • 17.06, 24.06 մարմնամարզություն, վոլեյբոլ՝ մարզիչներ՝ Ռոզա Գսպոյան, Անդրանիկ Դարբինյան, Անդրանիկ Մանուչարյան
  • 18.06, 25.06 բասկետբոլ, մարտարվեստ՝ մարզիչներ՝ Արինա Թումասյան, Նարեկ Կարապետյան

Պատասխանատուներ՝ Մարզիչներ

Հարցերի դեպքում կարող եք դիմել մարզադպրոցի ղեկավար՝ Միքայել Ղազարյանին (m-khazaryan@mskh.am, 077977370)

Ռազմամարզական հնգօրյա ճամբարի կազմակերպման ծրագիր

Ռազմամարզական ճամբարի կազմակերպման հիմքում՝

Ռազմամարզական ճամբարի կարգն է՝ իր բոլոր բաղադրիչներով։

Ավագ դպրոցի կազմած օրացույցը։

Ճամփորդի արկղիկը։

Ռազմամարզական հնգօրյա ճամբարը կազմակերպվում է Արատեսի դպրական կենտրոնում՝ կրթահամալիրի տնօրենի հրամանով:

Ճամբարի նպատակը՝ կազմակերպել ռազմամարզական ճամբար, պատանիների մոտ ձևավորել ռազմամարզական հմտություններ, գիտելիքների ամրապնդում:

Ռազմամարզական ճամբարի մեկնարկը՝ հունիսի 15-ին է:

Ճամբարը ունի իր ղեկավարը, որը պարբերաբար գտնվում է ճամբարում, ծանոթ է ճամբարում տիրող իրավիճակին և կազմակերպում է կրթահամալիրի կամ կրթահամալիրին օգտագործման հանձնված գույքի, տեխնիկայի անվտանգ օգտագործումն ու պահպանությունը, ճամբարի ջոկատների ընդունումը, տեղավորումը, կենցաղային պայմանների ապահովումը, ճանապարհումը:

Մարզական կազմակերպիչը վարում է.

  • առավոտյան մարզական վարժանքը,
  • մարզական խաղեր, մրցույթներ,
  • քայլարշավներ,
  • լողի պարպմունքներ։

Ռազմամարզական ճամբարը վրանային է, սեփական խոհանոցով, ինքնասպասարկման բարձր մակարդակով:

Ռազմամարզական ճամբարին կարող են մասնակցել Հայաստանի և արտասահմանի դպրոցներից ջոկատներ, որոնք սահմանված կարգով ձեռք են բերել ճամբարի ուղեգիր:

Ճամբարի ուսումնական ուղղություններ են՝ ռազմամարզական, բնապահպանական, հայրենագիտական, արտակարգ իրավիճակներում արագ կողմնորոշվելու հմտությունների ձեռք բերում։

Ճամբարային առօրյայի պարտադիր բաղադրիչներ են

  • ամենօրյա մարմնամարզական պարապմունքներ՝ ներառյալ վազքը անհարթ տարածքով.
  • ամենօրյա լող.
  • ամենօրյա երեկոյան ընթերցում, քննարկումներ.
  • շրջակա միջավայրի խնամք, տարածքի ծառերի, վայրի թփերի՝ մասրենի, ալոճենի քարտեզագրում.
  • մեկօրյա քայլարշավ.
  • այցելություն զորամաս:

Ռազմամարզական ճամբարի բովանդակային պարտադիր բաղադրիչներն են․

Բովանդակություն

  • ռազմամարզական խաղեր
  • բնապահպանական գործունեություն
  • հայրենագիտական-արշավախմբային քայլքեր, բարձունքի հաղթահարում
  • նախազորակոչային իրավունք դասընթացի դաշտային պարապմունք
  • պարուսուցում, երգուսուցում
  • շինարարական աշխատանքներ
  • ինքնասպասարկում
  • խոհանոցային գործ
  • ջոկատային աշխատանքներ
  • լող, բազմամարտի պարապմունքներ
  • ԱԻՆ-ի Վայոց ձորի կառույցի մասնագետների պարապմունք՝ առաջին      բուժօգնություն, գետանցում,  

Արատեսի դպրական կենտրոնի ռազմամարզական ճամբարի կառուցվածք՝

Ճամբարը տեղակայված է Արատեսի Վանքից արևմուտք՝ Արատես գետի վտակի մոտակայքում: Ճամբարը ապահովված է խմելու ջրով, լվացարաններով, զուգարաններով, ցնցուղով, էլեկտրական հոսանքով: Ճամբարում գտնվում է զինվորական 2 մեծ վրան՝ 30 տեղանոց՝ ապահովված ներքնակներով, բարձերով, լուսավորությամբ: Ճամբարականների սննդի պատրաստությունը դպրական կենտրոնի ակումբ-խոհանոցում:

Ճամբարականին անհրաժեշտ պարագաներ․

  • ուսապարկ-քնապարկ
  • անձնական հիգիենայի, անկողնային պարագաներ
  • մարզական հագուստ և հարմար կոշիկներ
  • լողազգեստ, արևապաշտպան գլխարկ, արևապաշտպան քսուք, ակնոց, սրբիչ
  • խոհանոցային սպասք՝ ափսե, բաժակ, պատառաքաղ, գդալ, դանակ
  • ջուր, ճանապարհի ուտելիք

Օրվա կարգացուցակ

Օր առաջին

08:00 մեկնում՝ Երևան-Արտաշատ-Երասխ-Գետափ-Եղեգիս-Արատես երթուղով

11:00 ժամանում Եղեգնաձորի զորամասերից մեկը, կրակային պատրաստություն, շրջայց զորամասում

19:00 ժամանում Արատես

20:00 Ընթրիք

21:00-22:30 թեյախմություն խարույկի շուրջ, ծիսական երգեր, ընթերցումներ

22:30— քուն

Օր երկրորդ

08:00 — վերկաց

08:30— նախավարժանք

09:00 անձնական hիգենիա, անկողնու հարդարում, վրանի և տարածքի կարգի բերում

09:30 նախաճաշ

10.30 ըստ ուսումնական կետերի՝ հրաձգություն, նետաձգություն, խաղային մարզաձևեր

13:00 ճաշի

14:00 հանգիստ

15:00 լող

16:00 քայլարշավ դեպի Խաչոց ձոր և ձորակով դեպի հյուսիս արևմուտք

18:00 ընթրիք

19:00 քննարկումներ, զրույցներ

21:00 թեյախմություն խարույկի շուրջ, ծիսական երգեր, ընթերցումներ

22:30 քուն

Օր երրորդ

08:00 — վերկաց

08:30— նախավարժանք

09:00 անձնական hիգենիա, անկողնու հարդարում, վրանի և տարածքի կարգի բերում

09:30 նախաճաշ

10.30 ըստ ուսումնական կետերի՝ հրաձգություն, նետաձգություն, խաղային մարզաձևեր

13:00 ճաշի

14:00 հանգիստ

15:00 լող

16:00 ԱԻՆ-ի հետ պարապմունքներ՝ տեսական, գործնական, գետանցում

18:00 ընթրիք

19:00 քննարկումներ, զրույցներ

21:00 թեյախմություն խարույկի շուրջ, ծիսական երգեր, ընթերցումներ

22:30 քուն

Օր չորորդ

08.00 վերկաց, անձնական hիգենիա, անկողնու հարդարում, վրանի և տարածքի կարգի բերում

08:30 նախաճաշ

09:00 Քայլարշավ դեպի Սևաժայռ՝ 16 կմ

10.30 ըստ ուսումնական կետերի՝ հրաձգություն, նետաձգություն, խաղային մարզաձևեր

19:00 վերադարձ Արատես, հանգիստ

20:00 ընթրիք

21:00 թեյախմություն խարույկի շուրջ, ծիսական երգեր, ընթերցումներ

22:30 քուն

Օր հինգերորդ

08:00- վերկաց, անձնական հիգենիա, անկողնու հարդարում, վրանի և տարածքի կարգի բերում

08:30- նախավարժանք

09:00 նախաճաշ, իրերի հավաքում և տեղավորում մեքենայում

09:30 տեղավորում մեքենայում

10:00 մեկնում Արատեսից՝ Սելիմի լեռնանցքով, անցում Սևանի ավազան

12:00-18:00 Կանգառ Սևանի հանրային լողափում (լող, ճաշ, հանգիստ)

18:00 մեկնում Երևան

20:00-ժամանում Երևան՝ Սևան-Հրազդան-Աբովյան-Երևան երթուղով

Արդյունքում՝ սովորողների և դասավանդողների հաշվետու նյութեր` հրապարակված բլոգներում, կայքում:

Ռազմամարզական ճամբարի ղեկավարներ՝ Միքայել Ղազարյան, Սմբատ Պետրոսյան

Մայիսյան մարզական օրացույց

Հեղինակային կրթական ծրագրի հեղինակների ստեղծագործական մայիսյան 16-րդ հավաքի շրջանակում իրականացնել մարզական միջոցառումներ, նախագծեր.

Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրը «Ուրարտու» ակումբում

Հունիսի 1, ժամը՝ 18:00

Այցելություն «Ուրարտու» ակումբ

Նպատակը՝ մասակցություն երեխաների պաշտպանության միջազգային օրվա առթիվ կազմակերպված միջոցառմանը:

Պատասխանատուներ՝ Միքայել Ղազարյան և Ռուբեն Բաղդասարյան:

Օգնականներ՝ Սյուզաննա Սարգսյան, Սուսաննա Հայրապետյան:

Մեկնումը՝ ժամը՝ 17.30-ին, Մայր դպրոց՝ քայլքով:

Վերադարձը՝ ժամը՝ 20.00-ից սկսած, ծնողների միջոցով:

Մասնակիցներ՝

Հարավային դպրոց՝

  1. Սուսաննա Հայրապետյան
  2. Գարիկ Մկրտչյան
  3. Ռոբերտ Ղազարյան
  4. Խաչիկ Հակոբյան
  5. Գագիկ Հարությունյան
  6. Առնակ Վերմիշյան

Արևմտյան դպրոց՝

  1. Ռազմիկ Մանուկյան
  2. Արամ Գալստյան
  3. Հարություն Կիրակոսյան
  4. Դավիթ Բլեյան
  5. Լևոն Այվազյան
  6. Վալերի Սարգսյան
  7. Ալեք Կարմիրշալյան

Արևելյան դպրոց՝

  1. Սյուզաննա Սարգսյան
  2. Գարիկ Թովմասյան
  3. Մարկ Սարգսյան
  4. Հարություն Ավագյան
  5. Խաչիկ Հովհաննիսյան

Միջին դպրոց՝

  1. Ժիրայր Ղարիբյան
  2. Վահե Ղալեչյան
  3. Նարեկ Սուքիասյան

Հյուսիսային դպրոց՝

1. Հայկ Բադալյան
2. Մանուկ Կարապետյան
3. Հայկ Մուշեղյան
4. Նարեկ Խաչատրյան
5. Մաքս Արսենյան

Ռազմամարզական ճամբար. Մայիսի 22-24

Մայիսի 22-24-ը կայացավ Ավագ դպրոցի ռազմամարզական ճամբարը՝ Արատես դպրական կենտրոնում:

Ճամբարականները Ավագ դպրոցի 9-րդ դասարանի սովորողներն էին, ովքեր բացի ճամբարային գործունեությունից հանձնեցին նաև իրենց ավարտական դասարանի ֆիզկուլտուրայի նորմատիվները՝ վազք, տեղից հեռացատկ, ձգումներ: Բոլոր նորմատիվները գրանցվեցին:

Սովորողների հետ եղանք Եղեգիսի Զորաց եկեղեցում և Հերմոնավանքում:

Ռազմամարզական ճամբար. Մայիսի 7-9

Մայիսի 7-9 Արատես դպրական կենտրոնում կայացավ Ավագ դպրոցի եռօրյա ռազմամարզական ճամբարը: Որի ընթացքում, սովորողները նվաճեցին Սմբատաբերդի բարձրունքը:

Ճամբարային օրերին, սովորողները նաև հանձնեցին իրենց ավարտական ֆիզկուլտուրայի նորմատիվները:

Սովորողների հետ միասին աշխատեցինք նաև Արատես դպրական կենտրոնի ռազմամարզական գոտու վրա:

Գագարին պրոեկտի մարզական նախագծերի փաթեթ

Գագարին պրոյեկտի շրջանակներում իրականացրած մարզական նախագծերը՝

Խմբագրվում է…